Kąpiel psów to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych

Kąpiel psów to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych

Kąpiel to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, której poddawane są psy. Właściwa kąpiel pozwala na utrzymanie higieny psiej sierści i skóry, a także pomaga w zapobieganiu chorobom skórnym. Warto jednak pamiętać, że kąpiel psa to nie tylko umycie sierści, ale również szereg innych czynności związanych z pielęgnacją pupila. W tym artykule omówimy zasady prawidłowej pielęgnacji psa podczas kąpieli.

Wybierz odpowiedni szampon

Wybór odpowiedniego szamponu to podstawa każdej kąpieli psa. Na rynku dostępne są specjalistyczne szampony dla psów o różnej długości i rodzaju sierści. Wybierając szampon dla swojego pupila, warto zwrócić uwagę na jego skład oraz przeznaczenie. Szampon powinien być dostosowany do rodzaju skóry i sierści psa, a także nie zawierać substancji drażniących.

Przygotuj wszystko, co potrzebne

Przed rozpoczęciem kąpieli warto przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak ręcznik, szczotka, grzebień, waciki, płyn do płukania, nożyce do obcinania pazurów, itp. Warto również przygotować odpowiednią ilość wody, aby umyć psa bez potrzeby przerywania kąpieli.

Sprawdź temperaturę wody

Przed rozpoczęciem kąpieli należy sprawdzić temperaturę wody. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Przed przystąpieniem do kąpieli warto również przyciemnić światło w łazience, aby zminimalizować stres psa.

Umieść psa w wannie

Po sprawdzeniu temperatury wody, należy umieścić psa w wannie. Warto pamiętać, że niektóre psy mogą bać się wody, dlatego warto zachować ostrożność i spokój. W przypadku psów dużych, warto umieścić je na specjalnej podkładce lub ręczniku, aby uniknąć poślizgnięcia się.

Umyj psa szamponem

Po umieszczeniu psa w wannie, należy nałożyć na jego sierść szampon i dokładnie go rozprowadzić. Warto pamiętać, żeby unikać okolic oczu i uszu, a także delikatnie masować skórę psa, aby usunąć zanieczyszczenia. Po umyciu sierści, należy dokładnie spłukać psa czystą wodą.

Wysusz psa

Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa ręcznikiem lub suszarką. Wczasie suszenia warto delikatnie szczotkować sierść psa, aby uniknąć sklejania się włosów. W przypadku psów o długiej sierści, warto rozczesywać ją specjalnym grzebieniem.

Zadbaj o uszy i oczy psa

Po kąpieli warto sprawdzić uszy i oczy psa. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, czy wydzielina, należy skonsultować się z weterynarzem.

Obetnij pazury

Kąpiel to również dobry moment, aby obciąć pazury psa. W przypadku psów o ciemnej sierści, należy uważać, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych znajdujących się w pazurach.

Pamiętaj o regularnej pielęgnacji

Kąpiel to tylko jedna z czynności pielęgnacyjnych, której powinien być poddawany pies. Regularne czyszczenie uszu, szczotkowanie sierści i obcinanie pazurów to podstawowe czynności, które pozwolą utrzymać dobry stan zdrowia psa.

Podsumowanie

Prawidłowa kąpiel psa to nie tylko umycie sierści, ale również szereg innych czynności związanych z pielęgnacją czworonoga. Wybór odpowiedniego szamponu, przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów, kontrolowanie temperatury wody, umieszczenie psa w wannie, dokładne umycie sierści i wysuszenie psa to podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas kąpieli psa. Pamiętajmy jednak, że kąpiel to tylko jedna z czynności pielęgnacyjnych, której powinien być poddawany pies. Regularna pielęgnacja sierści, pazurów i uszu to klucz do utrzymania dobrego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia naszego pupila.

Obraz autorstwa jcomp na Freepik

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź