Prawidłowe żywienie psa

Prawidłowe żywienie psa

Decydując się na psa, powinniśmy brać również odpowiedzialność za jego żywienie. Pupil i jego zdrowie jest w 100% zależne od nas a prawidłowe żywienie tym bardziej zależy od nas. Karmienie śmieciowym, tanim jedzeniem ma niestety daleko posunięte konsekwencje. Artykułów na ten temat powstaje coraz więcej więc nie chciałabym się powtarzać ale uświadomić, że zwierzę może mieć w przyszłości problemy z układem krążenia, oddechowym, moczowym, może mieć cukrzycę, problemy z wątrobą i szereg innych chorób.

Od czego więc należało by zacząć prawidłowe żywienie?

Od nauki na temat prawidłowego żywienia. Nauki nie z Internetu (chyba, że są to sprawdzone źródła) ale od weterynarzy, z fachowych czasopism, od sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Dzisiejszy rynek jest tak wymagający, że osoba, która decyduje się prowadzić sklep zoologiczny powinna mieć minimalne pojęcie na temat wyżywienia naszych czworonogów. Powinniśmy również pamiętać o jednym – nasz pupil nie jest człowiekiem, nie powinien jeść tego samego co my. Są oczywiście wyjątki ale o tym w dalszej części tego artykułu.

Prawidłowe żywienie psa

Pies należy do zwierząt mięsożernych. Ale ewolucyjne przystosowanie psa pozwala mu wykorzystywać pokarm roślinny, co czyni go względnie mięsożernym. Co więcej jego żołądek, który jest jednokomorowy może pobierać pokarm jednorazowo. Pokarm pozostaje w żołądku przez kilka godzin. Ponieważ psy w drodze ewolucji przystosowały się do trawienia węglowodanów jako zdrowe przekąski można podawać psu w niewielkich ilościach gruszkę, marchewkę, borówki czy banana.

Jaką dietę wybrać dla psa?

Każdą, pod warunkiem, że jest pełnowartościowa. Trzeba sobie przekalkulować czy lepiej nam będzie karmić psa suchą karmą, mokrą czy może dietą Barf. Najbardziej wymagającą dietą będzie BARF. Jest to dieta wymagająca zarówno pod kątem finansowym jak i wiedzowym, angażuje właściciela pupila. Jest to dieta bogata w mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, o wysokiej jakości i strawności białka , tłuszczy o opcjonalnym dodatku węglowodanów.

Dieta psa musi być zbilansowana pod kątem składników odżywczych, musi spełniać zapotrzebowanie energetyczne psa oraz dbać o odpowiednią podaż mikro- i makroelementów oraz witamin. Pies powinien dostawać posiłki o regularnych porach i nie powinien dostawać zbyt dużej dawki na raz, ponieważ przełoży się to na ospałość, możliwe pogorszenie trawienia, problemy z układem pokarmowym.

Psy ze schorzeniami absolutnie powinny trzymać się zaleceń weterynarza, co do diety, którą powinny stosować.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź